מה עושים במקרים של כוויות חמורות

מה עושים במקרים של כוויות חמורות

כוויה זוהי חבלה הנגרמת בעקבות פגיעה ברקמות העור לאחר מגע עם חום גבוה, חומרים כימיים שונים, אש, מכת חשמל, נוזלים רותחים או חשיפה ממושכת לשמש.

כוויה יכולה להיות משהו קטן וחולף אך היא גם עלולה להיות מצב רפואי מסכן חיים. בהתאם לחומרת הכוויה נקבע אופן הטיפול. כוויות קלות בשטחים קטנים מטופלות בבית, אך אם מדובר בכוויה שהיא מפושטת על שטח רחב או שהיא עמוקה וחמורה, היא תדרוש טיפול רפואי מקצועי.

הטיפול במקרה של כוויות

כוויות חמורות

כוויה חמורה היא כוויה שנחשבת ככוויה בדרגה 2 או 3. (כוויה בדרגה אחת היא כוויה שטחית הפוגעת בשכבה החיצונית של העור ודורשת טיפול פשוט בעזרת משחה ביתית. היא חולפת לרוב לאחר מספר ימים בלי להותיר צלקות)

מדובר בכוויות חמורות שמשפיעות על השכבות הפנימיות של העור ועלולות להגיע עד לשכבת השומן מתחת לעור. כוויה כזו עלולה לגרום נזק לעצבים ואף לסכן חיים.

הטיפול בכוויות אלו –

  1. קריאה לשירותי הצלה. חייגו למד"א בטלפון 101.
  2. שטיפה של מקום הכוויה תחת מים זורמים למשך שתי דקות.
  3. הנחת פיסת בד או גזה רטובים על מקום הכוויה.
  4. אפשר למרוח משחה המיועדת לטיפול בכוויות.

מה אסור לעשות במקרה של כוויה?

  1. אין למרוח שמן או כל חומר שומני אחר על מקום הכוויה.
  2. אין לתלוש בגדים שנדבקו על האזור של הכוויה.
  3. אין למרוח ביצה, משחת שיניים, קרח, לבן או כל תרופת סבתא אחרת.
  4. אין להניח צמר גפן על הכוויה.

כוויות בילדים

אחת הפגיעות השכיחות ביותר בקרב ילדים ותינוקות אלו הן כוויות. עורו של התינוק הינו דק מאוד ונוזל חם שנשפך עליו עלול לחדור עד לשכבות הפנימיות ולהחמיר את מצב הכוויה, גם אם מדובר בכוויה שאצל אדם מבוגר לא היה נחשב ככוויה חמורה.

כוויות רבות נגרמות בעקבות שימוש במיחם למים חמים שלא עשוי בצורה בטיחותית, מסירים שנשארים על האש בלי השגחה, ממחבת שהידית שלה בולטת החוצה ומעבר לא זהיר גורם לנפילה שלה וכן הלאה.

חשוב לתת את הדעת ולשמור שלא יקרו מקרים מהסוג הזה.

כוויות וטיפולים אסתטיים

טיפול בכוויות חמורות כולל החלפת תחבושות כואבת במיוחד ומריחת משחות לא נעימות כלל. מעבר לכך עשויות כוויות אלו לדרוש גם ניתוחים והשתלות עור שלא תמיד יפתרו לגמרי את המטרד האסתטי. לעיתים יישארו צלקות שיהוו מטרד אסתטי ותפקודי.

טיפול נכון עם אמצעי חבישה מתקדמים ימנעו החמרה של המצב. במקרים חמורים יידרשו ניתוחים והשתלות עור לכיסוי נכון של הפצעים

נחשפתם לחומר כימי חריף שפגע בעור? נשפך עליכם נוזל חם? נפגעתם בעקבות שריפה? מהרו לקבל טיפול רפואי. בכוויות חמורת המצב עלול להידרדר במהירות ואין לאבד זמן.

"הצלה ללא גבולות" מברכת אתכם בחיים שלווים ללא כוויות מכל סוג או דרגה! תוכלו למצוא באתר מדריכים להצלת חיים נוספים.

*מדריך זה אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי, ואם ימצא טעות נא לעדכן אותנו ב- צור קשר.

כתבות ופוסטים נוספים
מה לעשות במקרה של טביעה

מה לעשות במקרה של טביעה?

נתקלתם במקרה של טביעה? אל תאבדו זמן. פעלו במהירות על פי ההוראות. המדריך המלא של 'הצלה ללא גבולות' המסביר מה לעשות במקרה שרואים אדם טובע

קרא עוד »
מה עושים כשמישהו מתעלף

מה עושים כשמישהו מתעלף?

מה עושים כשמישהו מתעלף? נקלעתם לאירוע של עילפון? פעלו עפ"י ההנחיות. עילפון זה מצב של חוסר הכרה רגעי ולרוב הוא נמשך לא יותר ממספר שניות.

קרא עוד »
הצלה ללא גבולות - Rescuers Without Borders

הצלה ללא גבולות הינו ארגון מתנדבים ישראלי בפריסה בנילאומית המונה מעל 1,600 מתנדבים, פראמדיקים ורופאים המסורים להצלת חיים בכל העולם.